شب ها با دندان مصنوعی نخوابید

 

همیشه این تصور وجود دارد که هوای آلوده یا سیگار باعث آسیب ریه ها می شود، اما شاید برایتان تعجب آور باشد که بدانید خوابیدن با دندان مصنوعی نیز می تواند سلامت ریه ها را به خطر بیاندازد.

اخیرا محققان ژاپنی به این نتیجه رسیده اند که خوابیدن با دندان مصنوعی، خطر ابتلا به پنومونی یا ذات الریه را افزایش می‌ دهد. به همین دلیل متخصصان توصیه می کنند شب ها با دندان مصنوعی نخوابید، چون به سلامت ریه‌ها آسیب می ‌زند.

 

نتایج این پژوهش نشان می‌ دهد که نگه داشتن پروتز دندانی متحرک یا همان دندان مصنوعی در طول شب در دهان می‌ تواند خطر ابتلا به التهاب ریه را دو برابر کند.

 

به عقیده محققان دانشگاه Nihon ژاپن، افرادی که شب ها با دندان مصنوعی می ‌خوابند، سلامت ریه‌هایشان را به خطر می ‌اندازند.

 

این محققان روی ۵۲۴ سالمند حدودا ۸۸ ساله که از دندان مصنوعی استفاده می ‌کردند، بررسی ‌هایی انجام داده و به این نتیجه رسیدند که خطر ابتلا به ذات الریه در بین این سالمندان به مراتب بیشتر از افرادی است که شب ها دندان‌ های خود را از دهان خارج می‌ کنند.

محققان به این نتیجه رسیدند خطر ابتلا به ذات الریه در بین افرادی که شب ها، دندان‌ های خود را خارج نمی ‌کنند و مشکل بلع غذا دارند دو برابر بیشتر است

محققان به مدت سه سال وضعیت سلامت عمومی و بهداشت دهان و دندان داوطلب ‌ها را مورد بررسی قرار دادند.

 

در طول این مدت ۴۸ مورد ذات‌الریه مشاهده شد که از بین آنها متاسفانه ۲۸ مورد بستری و ۲۰ مورد منجر به مرگ گزارش شد.

 

محققان به این نتیجه رسیدند خطر ابتلا به ذات الریه در بین افرادی که شب ها، دندان‌ های خود را خارج نمی ‌کنند و مشکل بلع غذا دارند دو برابر بیشتر است.

 

نگه داشتن دندان مصنوعی در دهان در طول شب التهاب لثه ها را افزایش داده و باعث رشد نوعی قارچ به نام «کاندیدا آلبیکانس» می ‌شود که بدون شک شایع ترین عامل ایجاد بیماری برفک دهان در انسان است.

ترجمه : فاطمه مهدی پور

بخش سلامت تبیان

منبع : lepoin

این مطلب دارد بدون نظر