نمی دانم کدام دندانم درد می کند

2418616618213521023712721123824790236448192

نتایج بررسی های دانشمندان نشان می دهد که در مواقع دندان درد، مغز نمی تواند تشخیص دهد که دقیقا کدام دندان درد می کند، در حالی که در بیشتر موارد، انسان به درستی محل وقوع درد را درک می کند.

دانشمندان اولین شواهد پوسیدگی دندان را در فسیل انسانی متعلق به ۱۳ هزار و ۷۰۰ سال پیش کشف کرده اند و با مشاهده این فسیل ها ادعا کرده اند که انسان های اولیه هم از دندان درد رنج می برده اند.

مشاهده پوسیدگی در بقایای دندان اسکلت یک شکارچی عصر حجر که بیش از سیزده هزار سال قبل در منطقه ای در مراکش کنونی زندگی می کرده است، پژوهشگران را به این نتیجه رساند که تغذیه انسان های اولیه با کربوهیدرات به پوسیدگی دندان آنها منجر می شده است.

مغز گیج می شود

نتایج بررسی های دانشمندان آلمانی نشان می دهد که در مواقع دندان درد، مغز نمی تواند تشخیص دهد که دقیقا کدام دندان درد می کند.

محققان دانشگاه “ارلاگن- نورمبرگ” با بررسی فعالیت مغزی گروهی از داوطلبانی که با استفاده از شوک های الکتریکی کوچک، دردهایی به دندان های نیش بالا و پایین آنها وارد شده بود، دریافتند که در مواقع دندان درد مغز قادر نیست بفهمد که منشاء این درد از کجاست.

در این بررسی ها مشخص شد در زمان وارد کردن درد به دندان های نیش بالایی و پایینی، واکنش های یکسانی در کورتکس مغز ایجاد می شود و در حقیقت مغز تنها خود دندان درد را درک می کند.

به گفته این دانشمندان در بیشتر موارد، انسان به درستی محل وقوع درد را درک می کند و در این موارد مغز فورا تشخیص می دهد که مثلا درد انگشت دست ناشی از وارد شدن یک خرده چوب در آن است و یا توسط لبه تیز یک تکه کاغذ بریده شده است.

این در حالی است که موتور مرکزی انسان (مغز) در مورد دهان مشکلات زیادی دارد.

نتایج این تحقیقات نشان داد که ۶۰ درصد از داوطلبان درد دندان را احساس کردند، اما در ۱۰۰ مورد محل درد را اشتباه تشخیص دادند.
فردی که دچار درد شبانه دندان شده است، از خواب بلند می شود و قدم می زند، چراکه ایستادن باعث کاهش فشار در عروق داخلی دندان می شود
پنیر بخورید تا درد نکشید

دانشمندان آکادمی دندانپزشکی عمومی ایالات متحده ادعا می کنند پنیر می تواند اسید پلاک دندان را خنثی کند و به همین دلیل درد دندان را کاهش می دهد.

از نظر پژوهشگران، پنیر محیط دهان را قلیایی تر می کند و باعث می شود پای تان کمتر به مطب دندانپزشک کشیده شود.

پژوهشگران معتقدند کسانی که همیشه پنیر را در برنامه غذایی شان جا می دهند (البته در حد تعادل)، دندان های سالم تری دارند و کمتر از درد دندان رنج می برند.

چرا درد دندان در خواب شب به سراغمان می آید؟

شب ها با توجه به حالت درازکشی که هستیم، فشار کل ناحیه سر افزایش پیدا می کند.

بطور طبیعی وقتی در حالت ایستاده هستیم، به علت اثر جاذبه زمین و فشار خون، مقداری فشار در عروق ناحیه سر و گردن وجود دارد و وقتی دراز می کشیم، فشار داخلی رگ های خونی مقداری افزایش پیدا می کند.

همین امر باعث می شود فشار داخلی عروقی هم که در ناحیه اتاق پالپ وجود دارد (اتاق مخصوص عروق و اعصاب داخل دندان ها) افزایش پیدا کند.

لذا با افزایش فشار عروق (رگ های خونی)، فشار بیشتری روی اعصاب مجاور بوجود می آید و دندان درد می گیرد.

بر اساس همین مکانیسم هم فردی که دچار درد شبانه دندان شده است، از خواب بلند می شود و قدم می زند، چراکه ایستادن باعث کاهش فشار در عروق داخلی دندان می شود.

البته باید برای درمان درد دندان خود حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

فرآوری: نیره ولدخانی

منابع:

مجله سیب سبز – محبوبه عطایی

باشگاه خبرنگاران جوان

مهر

این مطلب دارد بدون نظر