۷۵ درصد مردم دنیا به مُسَکن دسترسی ندارند

image_13931216529779
بر اساس این گزارش سه چهارم جمعیت جهان به داروهای مسکن دسترسی ندارند یا این دسترسی محدود است؛ این گزارش بر حصول اطمینان از دسترسی به داروهای اصلی، در شرایط درگیری اورژانسی تأکید می کند؛

این گزارش یک رویکرد متوازن در کنترل مواد مخدر، تلاش های بیشتر برای کاهش تقاضا و احترام به حقوق بشر را فرا می خواند و مجدداً خواستار لغو مجازات اعدام برای جرائم مربوط مواد مخدر می شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در ایران طبق گزارش سالانه هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر برای سال ۲۰۱۴ که سه شنبه در لندن معرفی شد، حدود ۵میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به داروهائی که حاوی موادی همچون مورفین و کدئین هستند،دسترسی ندارند یا دسترسی محدود دارند، و ۷۵ درصد از جمعیت جهان به درمان با مسکن دسترسی ندارند.

این گزارش با تأکید بر این تضاد، اشاره می کند که ۹۲ درصد از مورفینی که در سرتاسر جهان استفاده می شود تنها توسط ۱۷ درصد از جمعیت جهان مصرف می شود که در آمریکا، کانادا، اروپای غربی، استرالیا و نیوزیلند زندگی می کنند.
پرداختن به این تضاد در دسترسی به مواد مخدر و روانگردان برای اهداف علمی و پزشکی، یکی از تعهدات دولت ها است که می بایست نسبت به کنوانسیون های بین المللی مواد مخدر متعهد باشند.
بر اساس این گزارش، برای دستیابی به یک رویکرد متوازن و یکپارچه به مشکل مواد مخدر، دولت ها باید اطمینان حاصل کنند که کاهش تقاضا یکی از اولین اولویت ها در سیاستگذاری های کنترل مواد مخدر آن ها است، در حالی که باید تأکید بیشتری بر منابع مناسب برای پیشگیری، درمان و بازپروری داشته باشند و از این منابع حمایت کنند.
هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر در گزارش خود به این نکته اشاره می کند که اقدامات کنترل مواد مخدر در خلأ وجود ندارند و کشورها در اجرای کنوانسیون های کنترل مواد مخدر می بایست نسبت به تعهدات خود نسبت به سایر معاهدات، از جمله حقوق بشر پایبند باشند. همانطور که بر عهده دولت ها است که نسبت به تحریم های مشخص برای جرائم مربوط به مواد مخدر تصمیم بگیرند، هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر لغو مجازات اعدام در چنین مواردی را خوستار است.

دسترسی به مواد مخدر در شرایط درگیری و اورژانس
همانطور که در گزارش اشاره شده است، وقایع طبیعی و درگیری های مسلحانه در جهان می تواند منجر به محدودیت بیشتری در دسترسی به داروهای ضروری شود. از این جهت، این هیئت یادآور شد که کشورها می توانند از اقدامات کنترل ساده شده در موارد مراقبت های پزشکی اورژانس استفاده کنند. به عنوان نمونه می توان به طوفان مخرب هایان در فیلیپین در سال ۲۰۱۳ اشاره کرد که در آن زمان هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر به تمام کشورها و کمک کنندگان بشردوستانه، مراحل ساده شده برای صادرات، حمل و نقل و تحویل داروهائی که تحت کنترل بین المللی هستند را متذکر شد.
طبق این گزارش، کشورها باید مراقب باشند که تحت قانون بین المللی بشردوستانه، طرف های درگیری های مسلحانه می بایست اجازه دسترسی به مراقبت های پزشکی، شامل دسترسی به داروهای ضروری، به غیر نظامیان در مناطق تحت کنترل آنان را بدهند.

مواد روانگردان جدید: یک تهدید مستمر
با شناسائی ۳۸۸ مواد منحصر به فرد از سال ۲۰۱۴، تعداد مواد روانگردان جدید ۱۱ درصد افزایش داشته است. این مقدار در سال گذشته ۳۴۸ عدد بوده است. گسترش استفاده از مواد روانگردان جدید ماهیت پویای مشکل این مواد را به تصویر می کشد.

استفاده فزاینده از متیل فنیدیت
این گزارش همچنین به افزایش حدود ۶۰ درصد در مصرف جهانی متیل فنیدیت، محرکی که در درمان بیش فعالی استفاده می شود، اشاره می کند. این موضوع ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله: تعداد روزافزون بیماران بیش فعال؛ گروه سنی گسترده ای که به درمان نیاز دارند و فقدان دستورالعمل های تجویز کافی که به بازاریابی مؤثر و قوی این مواد اضافه شده است. تنها در ایالات متحد حدود ۱۱ درصد از افراد جوان بین سنین ۴ تا ۱۷ سال مبتلا به بیماری بیش فعالی هستند. در آلمان تعداد افراد مبتلا به بیش فعالی ۴۲ درصد در میان کودکان و نوجوانان زیر ۱۹ سال در سال های بین ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ بوده است. این گزارش همچنین به این مطلب اشاره می کند که چنین داروهائی توسط تعداد رو به رشدی از جوانان سوء مصرف می شود.

قانون مربوط به کانابیس در اوروگوئه و برخی از ایالات آمریکا
اوروگوئه اولین کشوری بود که تولید، توزیع، فروش و مصرف کانابیس و مشتقاتش را به منظور تفنن قانونی کرد. در ایالات متحده، ایالات کلورادو و واشنگتن توزیع و فروش تجاری کانابیس را برای اهداف غیر پزشکی آغاز کردند و رأی دهندگان در اورگان و آلاسکا رأی گیری برای قانونی کردن تجارت کانابیس برای اهداف غیر پزشکی را تصویب کردند.
قانون اوروگوئه و برخی از صلاحیت های قضائی در برخی از ایالات آمریکا با ماده چهارم کنوانیسون واحد مواد مخدر سال ۱۹۶۱، که آمریکا را ملزم می کند تا استفاده از مواد مخدر را محدود به اهداف علمی و پزشکی کند، در تضاد است.

روند های منطقه ای
تهدیدهای پیوسته نسبت به صلح و امنیت در بخش هائی از آفریقا باعث افزایش قاچاق مواد مخدر شده است. آفریقای شرقی مسیر ترانزیتی برای هروئین به بازار های آفریقای جنوبی و غربی شده است. آفریقای جنوبی همچنان مرکز ترانزیت جهانی هروئین و کوکائین است. شیوع سوءمصرف کانابیس همچنان نگرانی اصلی در این قاره به شمار می رود.
آمریکای مرکزی و کارائیب، به عنوان یک مسیر دریائی برای مواد مخدر تولید شده در آمریکای جنوبی به مقصد آمریکای شمالی و اروپا، همچنان از سوی گروه های جرم سازمان یافته داخلی و بین المللی مورد سوء استفاده قرار می گیرند. قاچاق کوکائین همچنان جذابترین منبع درآمد برای گروه های جرم سازمان یافته است و روند رو به رشدی به سوی تولید مواد غیر قانونی وجود دارد.
بالاترین آمار مرگ و میر هر منطقه از جهان در آمریکای شمالی است. در ایالات متحده، آمار مربوط به مرگ و میر ناشی از مصرف زیاد از حد دارو، و عمدتاً مواد شبه افیونی تجویزی، بیشتر از مرگ و میر ناشی از قتل و تصادفات جاده ای است. در آمریکا به خصوص روند رو به رشدی از سوءمصرف هروئین، بعد از سال ها کاهش، دیده می شود. هر چند کانابیس همچنان ماده مخدری است که به طور گسترده در دسترس است و قاچاق و سوءمصرف آن در آمریکای شمالی انجام می شود، مصرف آن، به خصوص، در بین جوانان نگران کننده است. تولید غیر قانونی کانابیس و قاچاق آن همچنان در حال افزایش است، در حالی که تأثیر کانابیس در منطقه نیز بالا رفته است. در کانادا تحقیقات دولت نشان می دهد که کانابیس به طور گسترده توسط جوانان بین سنین ۱۱ تا ۱۸ سال سوء مصرف می شود و از هر ۵ نفر یک نفر در ۱۲ ماه اخیر کانابیس مصرف کرده است.
در آمریکای جنوبی، کل مساحت تحت کشت بوته کوکا در بولیوی، کلمبیا و پرو به میزان یک سوم بین سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ کاهش داشته است. نگرانی خاص در این منطقه مصرف دخانی کوکائین است و در شیلی و کلمبیا هم مصرف فزاینده کانابیس وجود دارد. کلمبیا و پاراگوئه در آمریکای جنوبی به عنوان منابع شاخص برای قاچاق گیاه کانابیس به آن سوی مرزها به شمار می رود.
گسترش بازارهای غیر قانونی محرک های نوع آمفتامین بزرگترین نگرانی در آسیای شرقی و جنوب شرقی است. در آسیای جنوبی پدیدار شدن تولید، قاچاق و سوء مصرف متامفتامین و همچنین انحراف و سوء مصرف فرآورده های داروئی حاوی مواد مخدر و روانگردان از بزرگترین چالش های مربوط به مواد مخدر است.
در آسیای غربی رشد پایدار سوء مصرف مواد افیونی و کشت غیر قانونی تریاک در افغانستان هم چالش های جدی را در منطقه به وجود آورده است.کشت خشخاش در افغانستان ۷ درصد افزایش داشته است در حالی که تولید تریاک در این کشور ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. قاچاق هروئین افغانستان از طریق سریلانکا نیز افزایش داشته است. میانگین کشفیات از ۳۵ کیلوگرم در سال ۲۰۱۲ به ۳۵۰ کلیوگرم، به میزان ۱۰ برابر افزایش داشته است.
در اروپا دسترسی و سوء مصرف مواد روانگردان جدید همچنان یک چالش جدی برای سلامت عموم به شمار می رود و تعدادی از این مواد به تازگی شناسائی شده اند. اروپای شرقی و جنوب شرقی، نسبت به میانگین جهانی، میزان شیوع بالاتری از افرادی که مواد تزریق می کنند و افرادی که مواد تزریق می کنند و اچ آی وی مثبت هستند، را به ثبت رسانده است. مرگ و میر ناشی از سوء مصرف هروئین در حال کاهش است، در حالی که مرگ و میر ناشی از مواد شبه افیونی صنعتی در حال افزایش است. کشفیات هروئین در مسیر بالکان افزایش یافته است و هروئین همچنان در هلند، و به مقدار کمتر، در بلژیک برای بازارهای غیرقانونی در اروپای غربی مجدداً توزیع می شوند.
کشت غیر قانونی کانابیس در اروپای غربی و مرکزی، عمدتاً برای مصرف داخلی، همچنان در حال گسترش است، اما کانابیس به این منطقه، از طریق حمل شیره کانابیس (حشیش) از مراکش و قاچاق گیاه کانابیس از آلبانی، قاچاق نیز می شود.
بازارهای رو به گسترش برای مواد روانگردان جدید و میزان بالای سوء مصرف مواد در استرالیا و نیوزیلند یک موضوع نگران کننده است. کانابیس همچنان ماده ای است که بیشترین مصرف را دارد و بیشتر به صورت محلی تولید می شود.

گزارش پیش ساز های شیمیائی
هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر در گزارش مربوط به پیش سازهای شیمیائی خود بر نیاز برای کنترل پیش سازهای شیمیائی در آینده تأکید می کند. هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر برای سازگاری سیستم کنترل اطلاع رسانی می کند و بیشتر بر اقدامات داوطلبانه و همکاری با تعدادی از کارخانه ها در تمام سطوح تأکید می کند. هیئت بین المللی کنترل مواد مخدر همچنین به یک روند در حال افزایش توسط قاچاقچیان اشاره می کند که به منظور تهیه اقلام شیمیائی که لزوماً از کانال های قانونی قابل دسترسی نیستند، بوجود آمده است.

سلامت نیوز

این مطلب دارد بدون نظر