آنژین یا درد قفسه سینه چیست؟

آنژین چیست؟ آنژین یک درد فشارنده یا احساس فشار روی قفسه سینه است.

آنژین اغلب موارد در اثر انسداد عروق خونی تغذیه کننده قلب ایجاد می شود. به این حالت، بیماری عروق کرونری (عروق قلب) یا بیماری قلبی می گویند.

توصیف علایم توسط بیمار، کمک زیادی به پزشک می کند تا بتواند تشخیص و درمان مناسب را انتخاب کند. همچنین، پزشک برای پیدا کردن عواملی که باعث افزایش احتمال بیماری های قلبی می شود شما را معاینه خواهد کرد. این عوامل شامل موارد زیر است:

فشارخون بالا
دیابت
سیگار
کلسترول بالا
یائسگی (در خانم ها)
وجود سابقه بیماری قلبی در دوران جوانی در اعضای خانواده
در صورتی که شما مبتلا به بیماری قلبی هستید، آنژین با درمان آن بیماری قلبی بهبود می یابد.

چگونه می شود فهمید که درد از نوع آنژین است؟

آنژین باعث ایجاد ناراحتی در زمان انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن، بالا رفتن از پله ها و ورزش می شود. درد ناشی از آنژین ممکن است باعث ایجاد عرق سرد و سختی تنفس شود. ممکن است علاوه بر قفسه سینه، درد را در دست یا گردن نیز احساس کنید. اگر درد خفیف باشد، ممکن است پس از چند دقیقه یا با استراحت بهبود یابد. در صورت بروز درد شدید، ممکن است نیاز به مصرف دارو باشد. دارویی با نام نیتروگلیسیرین (دارویی زیرزبانی)، اغلب برای رفع درد شدید آنژین مصرف می شود.
بعضی افراد با انجام میزان معینی فعالیت دچار آنژین می شوند و سپس بر طرف می شود. این افراد ممکن است این درد را در طول عمر داشته باشند. به این نوع آنژین، آنژین پایدار می گویند.
در صورتی که الگوی آنژین دائما در حال تغییر باشد، به این آنژین، آنژین ناپایدار می گویند. آنژین ناپایدار، نشانه خطر است. بروز آنژین در افرادی بدون سابقه قبلی، بروز دوره هایی از آنژین با فعالیت کم و بروز آنژین در حالت استراحت نیز از نشانه های خطر هستند.
آنژین ناپایدار ممکن است اولین نشانه حمله قلبی باشد. در صورت بروز آنژین، باید سریعاً با اورژانس تماس بگیرید یا سریعاً به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید. نشانه ای دیگر از خطر، درد قفسه سینه ای است که با خوردن دارو بهبود نیابد؛ در این صورت نیز باید سریعاً به اورژانس مراجعه کنید.

پزشک چه تست ها و آزمایشاتی انجام می دهد؟

نوار قلب (ECG یا الکتروگاردیوگرام) یک تست ساده برای نشان دادن آسیب قلبی یا عروق آن است. اگر علت درد قفسه سینه، مشکل قلبی باشد و در حالی که شما دچار درد هستید نوار قلب گرفته شود، ممکن است بتوان علت را مشخص کرد.
قدم بعدی، تست ورزش است. اغلب موارد این تست با راه رفتن روی نوار متحرک (ترید میل) صورت می گیرد. با این تست، پزشک بررسی می کند که آیا در هنگام فعالیت مشکل غیر طبیعی در قلب به وجود می آید یا خیر. ممکن است پزشک قبل و بعد از تست ورزش، عکس قفسه سینه از شما بگیرد.

تست مهم دیگر آنژیوگرافی است. در این تست، یک لوله نازک و دراز از رگ دست یا پا به سمت قلب هدایت می شود. یک ماده رنگی داخل آن تزریق می شود و سپس عکس گرفته می شود. عکس، انسداد عروق خونی قلب را نشان می دهد.

چگونه می توان از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کرد؟

بهترین راه پیشگیری از بیماری های قلبی، کنترل فشار خون بالا، دیابت یا کلسترول بالا و ترک سیگار است. داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب، کاهش وزن و ورزش منظم نیز در پیشگیری از بیماری های قلبی کمک کننده هستند.
در صورتی که سابقه بیماری قلبی دارید، انجام موارد ذکر شده، از بدتر شدن بیماری قلبی جلوگیری می کنند.

بیماری قلبی چگونه درمان می شود؟

بیشتر افراد مبتلا به بیماری قلبی، بیماری شان با مصرف دارو کنترل می شود. داروهایی مانند بتابلوکرها (پروپرانولول)، بلوک کننده های کانال کلسیم و نیترات ها در بهبود آنژین موثرند. خوردن روزانه آسپرین با دوز کم، می تواند احتمال بروز مجدد حمله قلبی را کاهش دهد. پزشک تصمیم می گیرد که از چه داروهایی استفاده نمایید.

چه موقع جراحی قلب انجام می شود؟

آنژیوپلاستی، یک عمل جراحی برای درمان بیماری قلب است. در آنژیوپلاستی از یک بالون کوچک (مثل بادکنک) برای باز کردن عروق مسدود قلب استفاده می شود. بالون از طریق عروق دست یا پا وارد عروق قلب می شود. ممکن است یک اِستَنت (لوله فلزی) نیز برای باز نگهداشتن عروق مسدود در آنجا تعبیه شود. عمل جراحی دیگر برای درمان بیماری قلبی، جراحی بای پس (bypass) یا جراحی قلب باز است. در این عمل جراحی، قسمتی از رگ پا را بر می دارند و به عروق قلب وصل می کنند تا خون از کنار رگ مسدود به قلب برسد. جراحی قلب باز زمانی انجام میشود که امکان انجام آنژیوپلاستی نباشد یا پزشک تشخیص دهد که این روش درمانی برای بیمار بهتر است.

آیا روش های درمان بیماری های قلبی، عوارض جانبی دارند؟

همه داروها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. آسپرین باعث ایجاد ناراحتی معده می شود. نیترات ها باعث ایجاد برافروختگی (قرمزی صورت) و سر درد می شوند. بتابلوکر ممکن است باعث ایجاد خستگی یا مشکلات جنسی در برخی افراد شود. بلوک کننده های کانال کلسیم ممکن است باعث یبوست و تورم پا شوند. خوشبختانه، اکثر بیماران در اثر مصرف این داروها دچار عوارض جانبی نمی شوند. در صورتی که پس از مصرف این داروها دچار عوارض جانبی شُدید، با پزشک تماس بگیرید.
جراحی، مانند آنژیوپلاستی یا جراحی قلب باز، نیز دارای خطراتی است. بزرگ ترین خطرها، حمله قلبی، سکته مغزی یا حتی مرگ است. البته بروز این خطرات بسیار نادر است و اکثر بیماران پس از جراحی بهبود می یابند. پس از آنژیوپلاستی، احتمالاً می توان این انتظار را داشت که پس از چند روز بتوانید فعالیت های گذشته را حتی به صورت بهتری انجام دهید. اما چند هفته یا چند ماه طول می کشد که پس از جراحی قلب باز به حالت گذشته برگردید.

چگونه بدانیم که درمان مناسب چیست؟
پزشک بهترین درمان را با توجه به شرایط شما انتخاب میکند.

آیا بیماری قلبی برای همیشه بهبود می یابد؟
بیماری قلبی برای همیشه بهبود نمی یابد، ولی با مشورت و کمک پزشک می توانید زندگی بهتر و طولانی تری داشته باشید.

این مطلب دارد بدون نظر